Postatörténeti és filatéliai érdekességek.


Vissza.


Amenophys fáraó postabélyegzői.

Az ókori Egyiptomban kb. 3500 évvel ezelőtt Amenophys fáraó postaszolgálata - rendelkezése értelmében - az általa felvett és továbbított papíruszokhoz és csomagokhoz kétféle, kék és vörös bélyegzőt használt. A kétféle bélyegzőt aszerint használták, hogy a postai szolgáltatást ki fizette: a feladó, vagy a címzett. A fáraó sírjában 180 különböző bélyegzést találtak, melyek ma a British Museumban vannak.
Egyébként postamesterei munkájukról naplót vezettek, melyben órára és percre rögzítették, hogy kitől milyen küldeményt vettek át, azt hová és kinek kellett továbbítani, valamint azt is, hogy mikor és hogyan továbbították azt.


Az első postabélyeg?

Az első postabélyegnek az Angliában 1840-ben Rowland Hill javaslatára bevezetett úgynevezett levél-jegyeket tekintjük. Ezt követően ugyanis az egész világon rohamosan elterjedt a mai életünk nélkülözhetetlen részét képező postabélyeg használata.
Azonban ezt megelőzően is próbálkozások postai értékjegyek alkalmazására:
Jean-Jacques Renouard de Villayer XIV. Lajos francia király igazságügyi tanácsosa volt, aki 1653-ban kért engedélyt a királytól levélszekrények és Billet de Post Payé kibocsátására. Ezek a bérmentesítési jegyek papírszalagok voltak, melyeket gombostűvel, vagy cérnával rögzítettek a levelekre, annak igazolására, hogy a viteldíjat lerótták.


Miért szünt meg a török posta a XVIII. sz. elején?.

Posták azóta léteznek, mióta világ a világ. Kezdetben kizárólag az uralkodókat szolgálták. Idővel az uralkodók megengedték annak használatát az urak, még később a köznép számára is. Ám ez gyakori zökkenőket okozott. Mikes Kelemen 1718. február 15-én kelt drinápolyi levelében a következőket írja:
Drinápoly és Konstantinápoly közt azért nincs posta, mert amikor a császár Drinápolyban volt, a török urak a postát semmiségekkel foglalkoztatták. Mikor a császár megtudta, hogy az egyik pasa a Konstantinápolyban felejtett kedvenc pipaszárát hozatta el a postával, megszüntette a postát.


Filatélisták illegalitásban..

Bizony, a XIX. század közepén nem volt mindig könnyű dolog a bélyegeket szeretni és gyűjteni. Émil de Cochery francia postaügyi miniszter például bűnözőknek tekintette a bélyeggyűjtőket, és éppen ezért feljelentette őket. Ennek az lett a következménye, hogy Franciaországban sokáig gyanús dolog volt filatélistának lenni.


Mikor a postát még a címzett fizette....

Kezdeti időszakában a postára feladott levelek díját nem a feladó, hanem a címzett fizette. Így volt ez nálunk is, Magyarországon. Cak a XVII. század végén, XVIII század első felében kezdett elterjedn, hogy a levelek díját a feladónak kell leróni. Bizony, nehéz lehetett ez az átlállás. Bizonyság erre Kazinczy Ferencnek Széphalomról 1808. június 13-án írt levele Kölcsey Ferenchez:
A jó tónus ellen vétkezett kedves öcsémuram, hogy levelét frankózta. Az nincsen szokásban, s megbántásnak vétethetnék, mert vagy szegénynek, vagy csúful fösvénynek láttatik vallani azt, akihez így mégyen a levél. Örömest fizetem én a pósták taxáját, ha még feljebbre rugtatja is az uralkodás.


Leg-ek a filatéliában..

A modern postabélyeg ősének, az 1840-ben megjelent Balck Pennynek használatba vételét követően rövidesen elterjedt annak gyűjtése is. Ennek furcsa módja volt például tapétaként való használata is. De,
- 1859-ben a belga bélyeggyűjtők megrendezték az első bélyegkiállítást
- 1861-ben a franciaországi Nevers-ben megalakul az első filatélista klub
- 1862-ben Liverpoolban megjelenik az első filatélista szaklap, a The Monthly Adviser.
- 1862-ben Párizsban Émile de Lalande kiadja az első bélyegkatalógust.


Okmánybélyegek levelek bérmentesítésére.

A XIX. század második felében különböző okokból számos országban okmánybélyegeket is fel lehetett használni postai bérmentesítésre. Ezek az országok a következők voltak: Anglia, Bolívia, Borneo, Ceylon, Chile, Colombia, Costa-Rica, Dominica, Ecuador, El Salvador, Fernando Poo, Fülöp-szigetek, Guatemala, Honduras, India, Jamaica, Lombardia, Lorenzo Marquees, Macao, Mauritius, Natal, Nicaragua, Saint Lucia, Saint Vincent, Spanyolország, Spanyol-Guinea, Tasmania, Új Zéland, USA és Venezuela.