8. A posták szállítása.


Mint már említve volt, a posták eredetének idejében a hírek továbbítása gyalog küldönczök által eszközöltetett; késõbb jött csak a ló és teve általi szállítás módja divatba, és még késõbben a taliga- vagy szekérposták. A galamb-posták is az ó-korból veszik eredetöket, míg a léghajó-posták és vasuti mozgó-posták az újabb idõre esnek.

Korunkban, bár a vasutak már a világ nagyobb részét behálózzák, és ez által a postaközlekedés nemcsak egyszerûsíttetik, hanem egyöntetübbé is válik, mindamellett még feltünõ különbségek állanak fenn a posták szállítása tekintetében.

Az arabsok és maurok, részint lovakon és tevéken továbbítják a karaván-postákat, és pedig kizárólag tevéken viszik a homok sivatagon 4 havi idõ alatt egész Közép-Afrika belsejébe.

A Moskva-Pekingi karaván posta szállítása szintén tevék, lovak és öszvérekkel eszközöltetik.

Brit-Indiában a szárazon gyalog küldönczökkel, tevéken, elefántokon, továbbá 2, 3, 4 ökrös szekereken, vizen pedig egyéb vizijármûveken kívül felfútt bivalybõr, vagy kiürített tökbõl készült csónak segélyével is továbbíttatik a posta.

Oroszországban legnagyobbrészt lóval, az Archangel kormányzósági kerületben azonban iramszarvasoktól vont szánon, (a vizen vitorlás csónak által), a Wotschezda folyó jegén, - továbbá Szibériában kutyák által vont szánon, Déloroszország egyes helyein tevékkel, a Kaukázusban pedig hegyi bikák által húzott két kerekû szekereken továbbíttatik a posta.

Grönlandban a szárazföld belseje felé kutya-szánposta közlekedik.

Az Erzerum-, Bagdad-, Perzsia-, Arábiai karaván posták, - málha lovak, tevékkel, vagy szamarakkal szállíttatnak.

Az egész középtengertõl Sudanig kevés kivétellel majd mindenütt tevéken szállítják a postát, Sudanban és Abissiniában tevék helyett szamárháton, Délfrikában pedig és Ausztrália nagyobb részében ökrökkel történik a posta közlekedés.


Következõ fejezet Tartalomjegyzék Elõzõ fejezet

Copyright © 1998 Toldy Lajos
tlaloc@freemail.c3.hu